Satış Kampları

Eğitim Kampları

İster ürün isterse hizmet sektöründe çalışıyor olun ;hayatımızın her anında bir satış yapıyoruz. İşte bunu en doğru ve her iki taraf için de kazan kazan mantığı ile gerçekleştirmek ve her iki tarafa da fayda sağlamak için “Satış Kampı" yapıyoruz.


• Satış hedeflerinizi ve planlarınızı daha kaliteli hale getireceksiniz.
• Mevcut müşterilerinizi elinizde tutma ve potansiyel müşterileri daha doğru analiz etme kabiliyeti kazanacaksınız.
• Satış esnasındaki satış tekniklerini çok iyi kullanarak, satış esnasında hata yapmayı sıfıra nasıl indirebileceğinizi öğreneceksiniz.
• İletişim kurduğunuz kişiler ile çok daha uzun süreli bir ilişki kuracaksınız.
• Hedef müşteriye doğru ürün satarak bir sonraki talebinde yine sizi tercih etmesini sağlayacaksınız.


SATIŞ BİR İLİMDİR

Satış ile alakalı şimdiye kadar bir çok yöntem gördüğünüzü veya okuduğunuzu ve bunları da kendi tarzınıza dönüştürerek uygulamaya koyduğunuzdan eminim. Ben herkesin " Satıcı" olabileceğine inanıyorum ; çünkü her ne iş yapıyor olursanız olun hayatın her anında bir satış gerçekleştiriyorsunuz.

Günümüzde cirosunu satış departmanı üzerinden yaparak , diğer tüm departmanlarının ( finans , teknik servis,güvenlik v.b ) maaş ödemelerinden tutunda , hammadde alımına kadar bir çok alanda ve sektörde firma ile karşılaşıyoruz. An be an gelişmekte olan teknolojide işin içine girince eski satış yöntemleri artık geçerliliğini kaybetmeye başlıyor.

Satışta yaratıcı olabilmek ; Kendini her alanda sürekli güncel tutabilmek ve bunun için irade ile çaba sarf etmekten başka bir şey değildir.

Bir şirketin satış , pazarlama departmanlarından birinde çalışıyorsan artık günümüz şartlarında kendini farklı kılmak zorundasın. Çünkü her geçen gün gelişmekte olan teknoloji kendinizi güncel tutman gerektiğini göstermektedir. Eğer bunu yapamıyorsan rakiplerinden önce kendi içinde geriden geliyorsun demektir.

Peki geleceğe hazır olmak satış ,pazarlama konusunda bulunduğun yeri korumak ve ilerlemek için neler yapmalısın ?

 • Çalıştığın sektörü takip et !
 • Kişisel gelişimin için bir danışmanla irtibata geçerek eksiklerini tamamla !
 • Yenilikçi çalışmalara imza at !
 • Yeni , farklı çalışmalarını ,uygulamalarını , yaptıklarını göster !
 • Başta kendi sektöründe olmak üzere diğer sektörde çalışanlarla irtibat halinde ol !
 • İlgili forum ve seminerleri takip et !
 • Teknoloji ve sosyal medyayı iyi kullan !
 • Çalıştığın sektörü takip et !

Önce satışını yaptığın ürün veya hizmetin ne olduğunu çok iyi biliyor olmalısın. Her bir kalemin içerikleri nelerdir ? İnsanlara bu hizmet veya ürünün faydaları nelerdir ? Temsil ettiğin markanın satışını yaptığı coğrafya da ve dünyadaki konumu nedir ? Sektördeki yenilikler hem yurt içinde hem de yurt dışında nelerdir ? Bu sorulara cevap verebiliyor olmalısın.

Bunun için satış kamplarımızda faydalanarak sende fark yaratabilir ve kendini tüm sorulara cevap verebilir hale getirebilirisin.

SİLAHLARIN HAZIR MI ?

Satışı gerçekleştirirken birde bu süreçte kullandığımı araçlar vardır. Takip satış araçları yaratma yeteneğiniz potansiyel müşteri gözündeki imajınızı oldukça güçlendirir, daha fazla ve daha sıkılıkla satış yapmanızı sağlar.

Satış araçları bizim satış yaparken kullandığımız silahlarımızdır. Satış silahlarını, satış sürecine yardım ve destek olarak tanımlayabiliriz ve bu araçlar özellikle de satışı sonuçlandırmak için birden fazla takip gerektiriyorsa en fazla verimi elde etmek için bizi itici bir güç olarak değerlenir.

Telefon, faks, mektup, poster, afiş, e-mail, broşür ve çeşitli belgeler satışta mevcut. Fakat bizler sıra dışı satıcılar olarak müşterilerimize sonra ki randevuda değil şimdi satın alması, rakibi değil bizim ürünümüzü tercih etmesi için ikna etmek amacıyla sıra dışı satış silahları yaratırız.

Şu sıra dışı araçları satışı oyununuza etkili olacağını düşünerek dahil etmek isteyebileceğinizi tahmin ediyorum…

 • Kişisel mesaj kağıdı .Sıradan A4 kağıtlarından daha iyi ve daha etkili. Potansiyel müşterinize onun işi ile ilgilendiğiniz duygusunu verir.
 • Daha önce yapmış olduğunu çalışmalarınızdan memnun kalmış müşterilerinizin ellerinden yazılmış birkaç mektup ya da e-mail. Hiçbir satıcı üçüncü şahıs desteğinden daha iyi ikna edici olamaz.
 • Üçüncü şahıs olarak arkadaş desteği. İnanılmaz derce de güçlü bir araç. Arkadaşını sizden çok daha fazla etkili olur. Tabi doğru kişi se ☺
 • Destekleyici makaleler. Size aramanız ya da gönderi yollamanız için ek bir sebep verecek, yeni basılan lehinize bir makalenin bir kopyası gibi .Bu makalelerin sizin işinizle ilgili olması gerekmez. Müşterinizin kendi işi ile ya da kişisel ilgi alanları ile ilgili olması daha iyi olur.
 • Ürününüzü/hizmetinizi destekleyen ,anlatan bir video. Sizin tarafınızdan ya da üretici firma tarafından hazırlanmış bir tanıtım videosu veya bir sanal fabrika turu müşterinin size olan güvenini arttıracaktır.
 • Kendi iş yerinize davet etmek. Kendi iş yerinizi gururla gösterecek iyi, ilişkileri kurmak. Ziyaretçi için bir hoş geldiniz yazısı, ekibinizin o an orada olan tüm üyeleri tarafından selamlama ve coşkulu, mutlu bir hava ile karşılama. Bu ziyareti hatırlarda kalacak bir olay haline dönüştürün. Sanki onun doğum günü gibi, mezuniyet töreni gibi büyük ve önemi bir gün kutlaması gibi hissettirin. İkramlarda bulunun. Bunları yaparken de kendinize sorun: müşterim bürosuna döndüğünde bu ziyaretten bahsedecek mi ?Değilse öyle olmasını sağlamak için yeniden düzenlemeler yapın.
 • Özel baskılı reklam ürünleri kullanın. Küçük ,kullanışlı, göze çarpacak ve hakkında konuşulacak sıra dışı bir şey.
 • Öğle yemeği randevusu. Bir kaç ekstra harcama arkasından çok verimli satışlar getirebilir. Aynı zamanda iyi ilişkiler kurmak için kişisel bilgide elde edebilirsiniz.
 • İş çıkışında bir kafe de sohbet etmek, bir çay, kahve ikramında bulunmak.
 • Biletler. Spor faaliyetleri, kültürel etkinlikler ve seminerler biletleri makbule geçer ve ilişki kurmaya yardımcı olur. Sizde müşteri ile birlikte giderseniz tabi ki.
 • Telefon. Satışta en güçlü ikinci silahın. Birincisi ne biliyorsunuz. Yüz yüze ziyaret. Telefon görüşmeleri karşılaşmaları ayarlayabilir, bilgi iletişimini sağlar ve anlaşmayı sonuçlandırabilir. Ancak görüşmeler aşırıya kaçarsa bu seferde çağrılara geri dönülmez. Telefonda bir sözleşme imzalamak da mümkün olmadığına göre. Telefonu saygılı kullanın, her daim kontrollü gidin ,aramak içim diama bir amacınız olsun ve asla gelecek karşılaşmayı ya da bağlantıyı ayarlamadan ya da onaylatmadan kapatmayın.

Sizin satış araçlarınız neler ise bu listeye ilave edin ve hepsini baştan gözden geçirin. Gerekiyorsa güncellemelerinizi yapın.

Satış araçları satış yapar…eğer onları kullanırsanız.

Mehmet Nuri ILDIZ.